30 Ev Bitkisi Gücünde, Yapay Zekayla Havayı Temizleyecek

Kapalı ve kirli ortamların yeni gözdesi İç mekân hava kirliliğiyle mücadelesi ve ortamın havasını temizleyen bu bitkinin, gelecekte tüm iç mekânların vazgeçilmezi haline gelmesi bekleniyor. Daha şimdiden süper güçlü organizmalar arasında ilk sırada yerini alan Neo Px, herhangi bir ortamda olan zararlı bileşenleri uzaklaştırıp geri dönüştürebilecek. Bitkinin üretimini yapan Neoplants şirketi kurucusunun ortaklarından Lionel Mora, bitki hakkında; “Hava temizleme açısından 30 adet sıradan ev bitkisine eşdeğer. Sadece yakalamakla kalmayıp, iç mekânlarda bulunabilecek en zararlı kirleticilerden bazılarını da uzaklaştırıp geri dönüştürecek.” dedi. Bitkinin ABD satış fiyatı 120 dolardan başlıyor.

BİTKİNİN ÇALIŞMA PRENSİBİ

Kimyasalları doğrudan absorbe etmeyen, içinde mikrobiyal toz paketleri olan bitkiye dair şirketin teknoloji müdürü Torbey, bakterilerin bitkinin köklerine, toprağına ve yapraklarına yerleştiğini söyledi. Bu bakterilerin büyümek ve çoğalmak için uçucu organik bileşikleri (VOC) emdiği, bitkinin ise bakteriler için bu ekosistemi oluşturmak üzere orada bulunduğu, böylelikle de bitkiler ve bakteriler arasında simbiyotik (iki canlı arasındaki ilişki) bir sistemin elde edildiği vurgulandı.


GELECEK, BİTKİLERİN SAYESİNDE TEMİZLENECEK

Neoplants adlı şirket gelecekte de hava arıtma işiyle ilgili modifiye edilmiş bitkiler üreteceğini, küresel ısınmaya bağlı sorunlarla da ilgilenmeyi ve mücadele etmeyi planladığını duyurdu. Şirket yetkilileri kuraklığa daha dayanıklı tohumlar geliştirebileceklerini söyledi. Şirketin bu vizyoner atılımı Google ürün müdürü Vincent Nallatamby’i de girişeme yatırım yapmaya teşvik etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir